Title
معرفی خانه های پیش ساخته + مزایا و نحوه ساخت
ایران فریمکو / مقالات / معرفی خانه های پیش ساخته + مزایا و نحوه ساخت

معرفی خانه های پیش ساخته + مزایا و نحوه ساخت

خانه های پیش ساخته

از ساخت و نحوه اجرای خانه های پیش ساخته چقدر اطلاعات دارید؟ در دنیای امروز که بیشتر کارها با چندین برابر سرعت نسبت به گذشته انجام می شوند، ساخت و ساز نیز از این قافله عقب نیست و هرروز روش های جدیدتری جهت مستحکم سازی ساختمان ها در برابر عوامل طبیعی همچون زلزله و یا کاهش هزینه های ساخت ابداع و اجرا می شود.
در صنعت ساخت و ساز، اجرای سازه های پیش ساخته در چندین سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و تا حد قابل توجهی رشد نموده است. همانطور که از نام این سازه ها مشخص است، خانه های پیش ساخته بتنی توسط متریال هایی از پیش آماده شده، در محل مورد نظر نصب و راه اندازی خواهند شد.

خانه های پیش ساخته را میتوان در 3 حالت ساخته و اجرا کرد:

  • حالت اول:

ساختمان کلی یک سازه را توسط قطعات پیش ساخته اجرا می کنند. برای مثال یک خانه 20 متری را با ظاهری مشخص آماده نموده و نهایتا آن را در محل اجرا می کنند اما این اجرا نهایتا همان سازه 20 متری با دیزاین طراحی شده را برپا خواهد کرد. این سازه ها را میتوان در تعداد انبوده آماده کرد که اکثرا برای اسکان زلزله زدگان و یا کمپ های اضطراری کاربردی هستند.

  •  حالت دوم:

قطعاتی پیش ساخته در ابعاد مشخص تولید می شوند که در این حالت سازه نهایی محدودیت ابعاد ندارد اما باید توجه داشت که بسته به مقاومت قطعات پیش ساخته، حداقل و حداکثر ابعادی برای سازه های برپا شده در نظر گرفته می شود. در نتیجه شما می توانید با این قطعات پیش ساخته، سازه هایی با ابعاد متفاوت مثلا 10 متری، 20 متری و... اجرا کنید که نتیجه آن، طراحی و اجرای سازه ها بسته به نیاز در محل است.

  • حالت سوم:

سازه های سفارشی هستند که توسط مشتری به کارخانه سفارش داده شده و پس از آماده سازی تمامی بخش ها در محل نصب می شوند.

مزایای سازه های پیش ساخته

مطمئنا همانند سایر ابداعات دست بشر، خانه های پیش ساخته نیز با هدف خاصی اجرا شده‌اند.اولین هدف از ساخت خانه های پیش ساخته این بود که سرعت بیشتری در اجرای سازه های اضطراری داشته باشیم.
برای مثال در مناطق زلزله زده میتوان توسط خانه های پیش ساخته فورا بناهای مستحکمی را اجرا نموده و زلزله زدگان را درون آن اسکان داد. مورد بعدی که از جمله مزایای این سازه ها محسوب می شود، کاهش هزینه است. سبک بودن و همچنین استحکام مناسب نیز از دیگر مزایای اصلی این سازه ها می باشد. نهایتا میتوان امکان جابجایی، مونتاژ و دمونتاژ سریع را نیز به آنها اضافه کرد.

نحوه ساخت سازه های پیش ساخته

خانه های پیش ساخته را میتوان در انواع مختلفی اجرا نمود. از جمله اولیه ترین سازه های پیش ساخته، نوع چوبی آنها است. سازه های چوبی در برابر اتلاف انرژی بسیار مقاوم هستند. در سازه هایی که از مصالح سنگی همچون آجر و سفال و ملات استفاده می شود، لازم است تا توسط مصالحی همچون سیمان و گچ و حتی سایر عایق های مورد نیاز، از اتلاف انرژی جلوگیری کرد. اما در سازه های پیش ساخته چوبی این مشکلات وجود نداشته و برخلاف تصور عمر بالایی نیز دارند.
خانه های پیش ساخته چوبی درصورت ساخت اصولی، تماما توسط کارخانه مرتبط انجام می شود. هراندازه که مدت زمان بیشتری برای ساخت بخش های پیش ساخته صرف شود، کیفیت نهایی کار نیز بسیار بالاتر است. مهندسی دقیقی بر روی بخش های اتصال قطعات مختلف انجام می شود تا هنگام نصب، سرعت بسیار زیادی ایجاد شود.
نوع دیگر خانه های پیش ساخته، انواع pvc است. pvc نوعی پلاستیک فشرده است که امروزه در صنعت ساختمان سازی و در بخش های مختلف همچون کابینت، کفپوش، سقف کاذب و... بسیار کاربردی است. از این محصول میتوان در ساخت سازه های پیش ساخته نیز استفاده کرد.
خانه های pvc قابلیت جابجایی بالاتری دارند و اصطلاحا حمل و نقل و مونتاژ و دمونتاژ ساده تری دارند. ورق های پی وی سی وزن بسیار کمتری دارند و در دسته پلاستیک های سبک قرار می‌گیرند. علاوه براین، pvc مقاومت بالایی در برابر رطوبت و همچنین حرارت دارد به همین دلیل میتوان بعنوان خانه های ضد حریق یا سازه هایی با مقاومت بالا در برابر حریق ازآنها استفاده کرد. علاوه براین موارد باید اضافه کرد که pvc عایق حرارتی و برودتی نیز می باشد. متراژ و نوع ورق های pvc در هزینه آن تاثیر مستقیم دارد. هزینه ساخت خانه های پیش ساخته توسط pvc بسیار پایین تر است.
علاوه بر دو نوع چوبی و پی وی سی، خانه های پیش ساخته بتنی نیز وجود دارند که به شکل بلوک های بتنی سبک و تقویت شده تولید شده و در محل نصب، توسط چفت های مخصوص روی هم مونتاژ می شوند. سقف اکثر سازه های پیش ساخته توسط سقف های سبک از جنس کامپوزیت یا ساندویچ پانل اجرا می شود.
برای زیرسازی جهت ساخت سازه های پیش ساخته میتوان از مصالح مختلفی استفاده کرد. البته امروزه نوع شناخته شده تر سازه های پیش ساخته انواع چوبی آنها هستند که به سفارش مشتری جهت اجرا در باغ یا ویلا تولید می شوند. این خانه های چوبی نمایی بسیار جذاب دارند و میتوان دکوراسیون داخل آن را با هر سلیقه دیزاین کرد. امکان رنگ آمیزی و همچنین طراحی نما و یا اجرای طرح در این نوع ازسازه ها بسیار ساده بوده و ازاین لحاظ مشکلی وجود ندارد.

خانه پیش ساخته 

خانه های پیش ساخته به دلیل مزایای بسیاری که از جنبه های مختلف ارائه می دهند، جایگزین های محبوب و قدرتمندی برای خانه های معمولی، در بخش مسکن و ساخت و ساز محسوب می شوند. خانه های پیش ساخته که از نظر بهداشت محیطی گزینه بسیار مناسب تری هستند، نه تنها از نظر راحتی، بلکه از نظر حساسیت محیطی نیز گزینه های آینده نگرانه و امیدوار کننده ای دارند. یک گروه از خانه های پیش ساخته، خانه پیش ساخته بتنی است.

در جامعه کنونی ایران هنوز خانه های پیش ساخته بتنی بر خلاف اروپا و سایر نقاط جهان چندان باب نیست. در این مقاله سعی داریم تا با معرفی خانه پیش ساخته بتنی اطلاعات کاملی در اختیار کاربران قرار دهیم تا از مزایا و امکانات خانه بتنی مطلع شوند. 

مزایای خانه پیش ساخته بتنی

اولین مزیت خانه پیش ساخته بتنی مقرون به صرفه بودن طراحی آن است. طراحی خانه پیش ساخته بتنی بسیار ارزان تر از طراحی خانه های معمولی است. علاوه بر این، انعطاف پذیری بالا در فرم از دیگر مزایای خانه بتنی به شمار می رود. شکل طراحی این خانه ها قابل تنظیم و تغییر است، به این معنی که مشتریان می‌توانند نحوه قرارگیری و مدل آنها را تغییر دهند. به عنوان مثال اگر موردی که از پیش تعیین شده است با ایده مورد نظر مشتریان سازگار نباشد، امکان تغییر آن وجود خواهد داشت. 
سومین مزیت خانه پیش ساخته بتنی منطبق بودن آنها با هر زمین و محیطی است. خانه بتنی را در هر نوع زمین و محیطی از محیط شهری گرفته تا محیط روستایی می توان مستقر کرد. سرعت ساخت و ساز خانه بتنی بسیار بالاتر از ساخت خانه های معمولی است. این خانه ها با توجه به ویژگی های بتن از دوام بالایی برخوردار هستند و در مقابل آتش سوزی یا سیل مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. همچنین خانه بتنی عایق صوتی خوبی است و اهالی خانه را از آلودگی های صوتی بیرون از منزل مصون نگه می دارد. در ادامه به تفصیل درباره مزایای ذکر شده توضیح داده می شود.
شرکت ایران فریمکو برای این خانه ها مزیت دیگری نیز فراهم کرده است و آن، اطلاع مشتریان از میزان دقیق قیمت نهایی و همچنین تاریخ اتمام کار است. با محول کردن کار خود به شرکت ایران فریمکو هیچ شرایط غیر منتظره ای در قرارداد انجام کار شما پیش نخواهد آمد. 

همگام بودن با محیط زیست

با توجه به صدمات زیادی که تمدن بشری به محیط زیست وارد کرده است یکی از دغدغه های اصلی در عصر کنونی حفظ محیط زیست از آسیب های بیشتر است. در این راستا صنعت ساخت و ساز به عنوان یکی از آلاینده ترین صنایع جهان، بیشتر از هر صنعت دیگری موظف به رعایت اصول ساخت و ساز همگام با محیط زیست می باشد. در سال های اخیر اقداماتی چون احداث ساختمان های سبز انجام گرفته است که در آنها چرخه تولید کربن تا حد امکان کم شده است.
 یکی دیگر از راهکارهای ساخت و ساز همگام با محیط زیست، ساخت و احداث خانه هایی پیش ساخته از جنس بتن است. در روند احداث خانه پیش ساخته بتنی تولید ضایعات به کمترین میزان ممکن می رسد. نرخ هدر رفت مصالح در ساخت این خانه ها بسیار پایین است و بیشتر زباله ها در کارخانه بازیافت می شوند.

علاوه بر این امکان استفاده از مواد بازیافتی مانند خاکستر بادی یا سنگدانه های بازیافتی در بتن مورد استفاده در ساخت این خانه ها وجود دارد. این موضوع انرژی و مصالح مصرفی را کاهش می دهد و در عین حال استحکام و دوام بنا را بهبود می بخشد. استفاده از مواد بازیافتی باعث صرفه جویی اقتصادی و حفظ محیط زیست می شود.

ظاهر و نما در خانه بتنی

بتن پیش ساخته در انواع تقریباً بی پایانی از اشکال، رنگ ها، بافت ها و پرداخت ها موجود است. می توان آن را برای تقریباً هر طرح یا فرمی قالب و شکل داد. با توجه به این موضوع می توانید نمای خانه پیش ساخته بتنی خود را به دلخواه طراحی کنید. توسعه فناوری ‌های جدید به این نوع از خانه ‌ها اجازه می‌دهد تا نوآوری‌ هایی را در رابطه با نمای ساختمان به کار ببندند. از جمله نماهای مورد علاقه افراد در این رابطه، نماهای شیشه ای هستند. در این نوع از نماها تراس یا بالکن های شیشه ای ساختمان های بتنی را مزین کرده است.
اتصالات

اتصالات، دهانه ها و تثبیت ها  در خانه بتنی بسیار مهم هستند. به طور معمول، هر پنل پیش ساخته با اجزای فلزی و لنگرها به سازه بعدی یا دیگر اجزاء ساختمان متصل می شود. اتصالات بین پنل ها معمولاً با درزگیر پر می شود تا امکان انبساط و انقباض را فراهم کند. اتصالات داخلی را می توان در پشت دیوارهای مجاور پنهان کرد یا با استفاده از روش های معمولی «تخته گچ» از دیدرس خارج کرد. برای دستیابی به نتیجه ای پایدار، ضد آب و از نظر بصری زیبا، با دقت زیادی بر روی اتصالات این خانه ها کار می شود. 

قابلیت سازه ای خانه بتنی پیش ساخته

پنل های بتنی پیش ساخته مصالح ساختمانی قوی و بادوامی به ویژه در مقابل شرایط سخت آب و هوایی هستند.  این سازه ها (خانه بتنی) نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری دارند. آنها می توانند مهندسی شوند تا نیازهای ساختاری هر نوع ساخت و ساز و طراحی داخلی را برآورده کنند. همانطور که پیشتر بیان شد، بتن در برابر سیل و آتش مقاوم است و چروکیدگی، پوسیدگی و اعوجاج ندارد. قابلیت اشتعال پنل های بتنی در سطوح خارجی و داخلی برابر با صفر است.

با افزایش سن، بتن قدرت بیشتری پیدا می کند و از نظر ساختاری به طور ایده آل برای شرایط غیرقابل پیش بینی مرتبط با تغییرات آب و هوایی مناسب است. خصوصیات ساختاری ذاتی دیوارهای پیش ساخته به این معنی است که برای مقاومت در برابر بارهای قفسه ای نیازی به مهاربندی اضافی ندارند و طراحی ساده دیوارهای متقاطع و اتصالات می توانند مهاربندی جانبی کافی را فراهم کند.

دوام و مقاومت در برابر رطوبت

بتن موجود در خانه پیش ساخته بسیار متراکم است و عموما در معرض رطوبت یا آسیب ساختاری ناشی از تراکم یا تشکیل نقطه شبنم قرار نمی گیرد. با این حال، این مشکل می تواند در هر ساختمانی به دلیل دما، رطوبت و شرایط تهویه نامناسب ایجاد شود که در نهایت باعث ایجاد رطوبت و کپک می شود. در شرایط خاص اگر تراکم سطحی یا تشکیل نقطه شبنم اتفاق بیفتد، ممکن است در خانه بتنی نیز باعث ایجاد کپک و لکه های ناخوشایند شود، اما آسیب ساختاری در بتن پیش ساخته رخ نمی دهد. با عایق بندی صحیح، تهویه و گرمایش مناسب می توان احتمال وقوع این موضوع را کاهش داد.

جرم و عایق حرارتی

پنل های بتن پیش ساخته در خانه ها می توانند جرم حرارتی در معرض دید داخلی را با هزینه کم و بدون نیاز به عایق یا پوشش های دیگر فراهم کنند. بتن متراکم با 2060 کیلوژول بر مترمربع کلوین (K)، بالاترین ظرفیت گرمایی حجمی را (در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی مورد استفاده در خانه های معمولی) دارد. به عنوان مثال، آجر از 1360 کیلوژول بر متر مکعب ظرفیت گرمایی حجمی برخوردار است. 

عایق صدا

پنل های بتن در خانه پیش ساخته یکی از بالاترین سطوح جداسازی صوتی را در مقایسه با تمام سیستم های ساخت مسکنِ رایج برای دیوارهای داخلی و خارجی، فراهم می کنند. خانه بتنی پیش ساخته اتصالات کمتری دارد و دقت ابعادی موجود در آنها امکان نصب راحت پنجره ها و درها را فراهم می کند. از آنجایی که پریزهای سرویس در پنل های دیواری ریخته می شوند، از ضعف انتقال صدا از طریق اطراف کلیدها و پریزهای برق جلوگیری می شود. انتقال صدا و حرارت از طریق حفره ها یا فضاهای هوایی در این خانه ها بسیار اندک و نزدیک به صفر است. 

پایه های خانه بتنی 

در ساخت و سازهای  مربوط به خانه پیش ساخته بتنی معمولاً از سیستم های پایه، مشابه سایر سیستم های ساخت و ساز با جرم بالا استفاده می کنند. در این خانه ها با طراحی مهندسی مناسب، دیوارها می‌توانند به‌ عنوان تیرها عمل کنند. این موضوع می تواند اندازه و تعداد پایه ها را کاهش دهد و ساخت و ساز را ساده کند.

روش صحیح حمل و نقل

توالی بلند کردن پنل ها ترتیب حمل و نقل را در ساخت خانه بتنی تعیین می کند. در این زمینه برنامه ریزی دقیقی برای استقرار جرثقیل و به حداقل رساندن تغییر موقعیت آن انجام می شود. امکان دسترسی به محل برای تریلرها و جرثقیل ها از ملاحظات مهم در مرحله طراحی است.در صورت بی دقتی در این زمینه ممکن است استفاده از ساخت و ساز پیش ساخته ممکن نباشد.

در رابطه با موضوع حمل و نقل پنل های پیش ساخته بتنی می بایست مسیر تحویل به محل، قبل از طراحی پنل ها بررسی شود. علاوه بر این باید ارتفاع دیوار (از جمله ارتفاع عرشه کامیون یا شناور) را برای عبور از زیر پل ها، کابل های سقفی و سایر محدودیت های ارتفاع  محاسبه کرد تا در مسیر انتقال مشکلی پیش نیاید.